استیل چیست

استیل چیست

فولاد

فولادها به دو دسته کربن ساده و آلیاژی تقسیم می شوند. در فولاد کربن معمولی عنصری غیر از کربن و برخی عناصر رایج (مانند سیلیکون، منگنز، گوگرد و فسفر) وجود ندارد.
با افزودن برخی عناصر به آهن آلیاژهایی به دست می آید که خواص بسیار خوبی دارند. به عنوان مثال، با افزودن کروم به آهن، فولاد ضد زنگ یا فولاد ضد زنگ می گیرید که مقاومت بالایی در برابر خوردگی های مختلف دارد.

فولاد زمانی که حداقل 10.5 درصد کروم داشته باشد ضد زنگ است. کروم وقتی با اکسیژن موجود در هوا ترکیب می شود، اکسید کروم را تشکیل می دهد که لایه ای از فولاد ضد زنگ را تشکیل می دهد. این لایه قابل مشاهده نیست، اما باعث از بین رفتن پیوند بین هوا و فلز می شود و فولاد را دست نخورده باقی می گذارد. کروم بیشتر و همچنین برخی عناصر دیگر موجود در آلیاژ مانند نیکل و مولیبدن این لایه را تقویت کرده و خاصیت ضد خوردگی آن را افزایش می دهد.

فلز استیل

استیل چیست ؟ فلز استیل آلیاژی بر پایه آهن با کربن کمتر از ۲ درصد فولاد نامیده می شود. بسته به نوع و مقدار سایر عناصر موجود در آن، خواص مکانیکی مانند سختی و کشسانی تعیین می شود. انجمن آهن و فولاد آمریکا (AISI) اولین کسی بود که فولادهای ضد زنگ استیل را طبقه بندی و نامگذاری کرد و مشخصات فیزیکی و شیمیایی آنها و همچنین دستورالعمل های تولید را ارائه داد.

فلز استیل

تفاوت استیل 304 با 316

تفاوت استیل 304 با 316 در چیست؟ استیل 304 حاوی 18٪ کروم و 8٪ نیکل است ، در حالی که استیل 316 حاوی 16٪ کروم ، 10٪ نیکل و 2٪ مولیبدن است. مولیبدن برای کمک به مقاومت در برابر خوردگی کلرید (مانند آب دریا) اضافه می شود.

نیکل حاوی سری 300 استیل جذب آهنربا نمی شود ، در حالی که نیکل سری 400 که حاوی نیکل نیست و فقط حاوی کروم است جذب آهنربا می شود.

حرف L بعد از نام فولاد ضد زنگ

حرف L بعد از نام فولاد ضد زنگ به چه معناست؟ حرف L کلمه Low کربن را نشان می دهد ، نشان می دهد که مقدار کربن در آلیاژ به کمتر از 0.03٪ کاهش یافته است. این میزان کم کربن باعث می شود که یک لایه اکسید محافظ پس از جوشکاری روی سطح باقی بماند.

انواع گرید های استنلس استیل

انواع گرید های استنلس استیل به دو سری تقسیم می شوند:

سری 300 یا استیل نگیر (غیر مغناطیسی) : آلیاژ آهن ، کروم ، نیکل با کربن کمتر از 1/0 درصد است.

  • سری 300

304 رایج ترین کلاس فولاد ضد زنگ است که همان کلاسیک 18.8 است.
316 متداول ترین گرید بعد از 304 است و در صنایع غذایی و جراحی استفاده می شود، به علاوه آلیاژ مولیبدن آن از فرسایش جلوگیری می کند. همچنین به دلیل مقاومت بالای زرشک با کلر نسبت به درجه 304 در صنایع دریایی نیز کاربرد دارد.

سری 400 یا استیل بگیر (مغناطیسی) : آلیاژ آهن ، کروم با کربن کمتر از 1/0 درصد است.

  • سری 400

410 مقاوم در برابر سایش است اما مقاومت در برابر خوردگی پایینی دارد.
درجه 420 برای کارد و چنگال، قابلیت پولیش خوبی دارد.
گرید 430 برای دکوراسیون است مثلا در دکوراسیون داخلی ماشین استفاده می شود. در دماهای پایین خاصیت ارتجاعی خوبی دارد و در برابر خوردگی مقاوم است.

خواص استنلس استیل

خواص استنلس استیل در چیست؟

•    مقاوم در برابر خوردگی
•    ظاهر جذاب
•    مقاومت در برابر حرارت
•    به صورت کامل قابل بازیافت
•    عمر طولانی و مفید در قیاس با هزینه پرداختی

فولاد ضد زنگ

فولاد ضد زنگ

فولاد ضد زنگ نوعی فولاد آلیاژی است که دارای درصد بیشتری از عناصر نیکل و کروم نسبت به سایر عناصر تشکیل دهنده است. به طور کلی اگر مقدار کروم در فولاد بیش از 10.5 درصد باشد به آن فولاد ضد زنگ می گویند. این مقدار کروم در هنگام خوردگی لایه نازکی از فولاد ایجاد می کند و این لایه از خوردگی بیشتر جلوگیری می کند و عملاً خوردگی را ترمیم می کند. علاوه بر این میزان کربن آن کمتر از 1.5 درصد است.

آیا فولاد ضد زنگ استیل می تواند در دماهای بالا و پایین کار کند؟ بله ، فولاد ضد زنگ استیل مقاومت بسیار خوبی در برابر دمای بسیار بالا (تا 1000 درجه سانتیگراد) و بسیار کم (تا منفی 200 درجه سانتیگراد) دارد.

فولاد CK45

فولاد CK45 یک فولاد ساده با کربن متوسط ​​(حدود 0.45٪) که بعضاً به دلیل قیمت پایین برای ساخت شافت پمپ استفاده می شود. به دلیل کم بودن کروم در برابر زنگ زدگی و خوردگی مقاوم نیست.

فولاد دوبلکس چیست

فولاد دوبلکس چیست؟ این نوع فولاد بین 19 تا 28٪ کروم و تا 5٪ مولیبدن دارد و مقاومت بسیار بالایی در برابر خوردگی دارد و بنابراین بهترین گزینه برای ساخت قطعات در معرض خوردگی ناشی از آب دریا است.

بازیافت استیل

آیا فولاد ضد زنگ استیل قابل بازیافت است؟ بله بازیافت استیل امکان پذیر است. ضایعات استیل ذوب شده و دوباره قالب می شوند. بین 68 تا 80 درصد تولید فولاد ضد زنگ استیل با بازیافت ضایعات انجام می شود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.